Juhan Liiv

Fakt

Kas teadsid, et Liivi on kõrvutatud maailmakirjanduse klassikute Federica García Lorca, Fernando Pessoa, T. S. Elioti ning Walt Whitmaniga.

Fakt

Pea iga eestlane teab peast mõnd Juhan Liivi luuletust või tsitaati.

Pea iga eestlane teab peast mõnd Juhan Liivi luuletust või tsitaati.

Fakt

Helilooja Peep Sarapiku (1949-1994) poolt viisistatud Liivi luuletus „Ta lendab mesipuu poole” on omamoodi laulupeohümn.

Tutvustus

Juhan (Johannes) Liiv sündis 30. aprillil 1864 Benjamin ja Marianna Liivi pere viienda, noorima pojana. Liivid elasid Kodavere kihelkonnas Riidma külas, kolisid aga kaks aastat peale Juhani sündi Rupsi külla Oja tallu, mis asub samuti Alatskivi lähedal.

Juhan Liiv õppis Naelavere külakoolis, Kodavere kihelkonnakoolis ja mõned kuud ka Hugo Treffneri koolis Tartus. Noorpõlves töötas Liiv ajakirjanikuna erinevate väljaannete juures, avaldades samal ajal ka luuletusi ja lühijutte. 1892. a. sügisel otsustas ta pühenduda kirjanikukarjäärile, lahkus “Oleviku” toimetaja kohalt ning üüris Tartus Hetzeli tänavas väikese pööningukambri. Seal kirjutas ta loomepalangu ajel kaheksa päevaga jutustuse “Vari”, mis pääses trükki alles 1894.

Aastal 1893 kolis Juhan Liiv rahaliste võimaluste lõppedes isakoju Rupsile, kus valmisid ka proosateosed “Käkimäe kägu” ja “Nõia tütar.” Vaimse ülepinge tõttu ilmnes Liivil vaimuhaigus ning järgmise aasta kevadel viibis ta Tartu närvikliinikus ravil. Seejärel kolis ta juba parandamatu skisofreeniahaigena isatallu, mida pidas tollal vend Joosep. Oja talus veetis ta aastaid üldsuse poolt unustatuna. Sellest perioodist on vähe teada, küllap abistas luuletaja sugulasi talutöödes, jälgis ajalehtede kaudu ühiskonnaelus toimuvat ning luuletas.

20. sajandi algul ilmus Liiv taas üldsuse ette, liikudes laiemalt ringi ning avaldades ajakirjanduses uusi luuletusi ja miniatuure. Kultuuriüldsus, sh Noor-Eesti, korraldas tema toetamiseks mitmeid aktsioone. Oma elu viimastel aastatel rändas Juhan Liiv mööda Eesti eri paiku ringi, liikudes sageli jalgsi ja viletsas riietuses. Ta viibis erinevate sugulaste ja sõprade juures ega jäänud kusagil püsivalt pidama. Haigusperioodidel kujutles Liiv end tsaar Aleksander II ja Lydia Koidula pojaks ning Poola troonipärijaks. Ta suri tiisikusse 1. detsembril 1913.

Juhan Liivi loomingust ilmus tema eluajal vaid väike osa. Järgneva sajandi jooksul kanoniseeriti Liivi elu ja looming väga kiiresti, temast sai üks armastatumaid eesti poeete. 21. sajandi alguses on huvi Liivi vastu veelgi tugevnenud nii Eestis kui mujal, avaldudes arvukates tõlkevalimikes (nt inglise, soome, hispaania, itaalia, hollandi jt keeltesse) kui ka erinevates tõlgendustes kirjanduses, teatris ja teoreetilistes käsitlustes.

Fakt

Juhan Liivi vend Jakob Liiv (1859-1938) oli oma eluajal märksa tuntum kirjanik kui Juhan. Tema tuntumad teosed on "Viru kannel 1," "Leinalilled," "Elu ja mälestusi," näidend "Kolmat aega vallavanem."

Juhan Liivi vend Jakob Liiv (1859-1938) oli oma eluajal märksa tuntum kirjanik kui Juhan. Tema tuntumad teosed on

Fakt

Kas teadsid, et legendi järgi annetas Juhan Liiv oma ainsa kuue Estonia teatri ehituseks?

Fakt

Juhan Liivi 110 kirja armastatu Liisa Goldingule on välja antud ka raamatuna.

Juhan Liivi 110 kirja armastatu Liisa Goldingule on välja antud ka raamatuna.

© Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing 2016

English