III üleriigiline Koidula etluskonkurss

2017. aastal möödub 150 aastat, mil Lydia Koidula luuletustekogu „Emajõe ööbik„ (Emmajöe Öpik) jõudis lugejateni ja kujunes sütitavaks tähtsündmuseks eesti kirjandusloos. Koidula pärandi väärtustamiseks ellu kutsutud üleriigiline Koidula etluskonkurss täiskasvanutele päädib finaalvõistlusega emakeelepäeva eel, 11.märtsil 2017. a. Pärnus, Koidula muuseumis.

Tänapäevases asjalikus maailmas on luule oma positsiooni kaotamas eriti täiskasvanute seas, kel on ununemas eesti luule võim ja vägi, mis on sillutanud teed vabadusele ja iseseisvusele. Head luuleloomingut on palju ja seda lisandub õnneks iga aastaga. Kuna lugemisharjumus on vähenenud, siis on kasvanud vajadus motiveeriva vahendaja ehk etleja järele. Etleja ei ole ette lugeja, vaid ta on autori mõtete ja stiili vahendajaks auditooriumile rakendades selleks oma annet ja oskusi.

Etluskonkursi eesmärgiks on kirjanduse populariseerimise kaudu väärikalt tähistada emakeelepäeva ning aktiveerida täiskasvanud inimeste luule- ja etlushuvi kogu riigis. Arendada etluskunsti viljelemist nii professionaalide kui ka harrastajate hulgas ja anda oma oskuste esitlemiseks motiveeriv väljund traditsioonilise mitmetasandilise etluskonkursi näol, kus iga piirkondliku eelvooru 2-3 parimat esinejat lähetatakse finaalvõistlusele Koidula muuseumisse Pärnus.

Konkursi osavõtjate sõelumist eelvoorudes korraldavad eesti kirjanike muuseumid alates jaanuarikuust paikkondades (Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus Tallinnas, Betti Alver Muuseum Jõgeval, Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum Võrus, Liivi Muuseum ja O. Lutsu majamuuseum Tartus ja Koidula muuseum Pärnus). Konkursist osavõtja peab olema vähemasti 18 aastat vana ja esinemise pikkus soovitavalt mitte üle 7 minuti. Esitatakse kaks luuletust, millest üks peab kindlasti olema Lydia Koidula ja teine esitaja enda poolt vabalt valitud eesti autori looming. Konkursi finaalis hindab esinemisi kolme liikmeline professionaalidest žürii, kus vähemalt üks liige peab olema tegevnäitleja või luuletaja. Finaalvõistluse võitja auhinnaks on Lydia Koidula pastell- portreemaal ( autor Vello Paluoja).

EELVOORUD

  • Under ja Tuglase Kirjanduskeskuse Tuglase muuseumis 3. veebruar kell 15.00 (Kontakt ja registreerimine: Elle-Mari Talivee 51911810, : ellemari@utkk.ee, )

  • Fr. R. Kreutzwaldi memoriaalmuuseumis Võrus 10. veebruaril kell 15.00 (Kontakt ja registreerimine: Aimi Hollo 56297242, aimi@lauluisa)

  • Oskar Lutsu majamuuseumis Tartus 18. veebruaril kell 11.00 (Kontakt ja registreerimine: Meeli Väljaots 58109397 Meeli.Valjaots@raad.tartu.ee)

  • Koidula muuseumis Pärnus 18. veebruar kell 12.00 (kontakt ja registreerimine: Elmar Trink 5286522 elmar@pernau.ee

© Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing 2016

English